Dla początkujących

Zastanawiałeś się nad inwestowaniem, ale nie wiedziałeś co najpierw zrobić, gdzie się udać? Nie znalazłeś tych informacji w Internecie? Nic nie szkodzi. W tym artykule przedstawię co należy zrobić, jakie kroki podjąć, aby zacząć przygodę z giełdą.
Dzisiaj do inwestowania potrzebujemy:
– komputera z dostępem do Internetu (najlepiej stałe łącze)
– telefonu (w razie awarii komputera czy Internetu może się przydać)
– internetowego rachunku inwestycyjnego
– pewnej sumy pieniędzy.
Zakładam, że masz komputer z dostępem do Internetu oraz telefon, więc tę kwestię pomijam.
Należy się teraz skupić nad wyborem BM (Biura Maklerskiego). Wszystkich biur w Polsce jest ponad 40. Tu mamy spis BM: http://www.money.pl/gielda/maklerskie/
A tu mamy listę domów maklerskich i brokerów walutowych: http://www.eprofity.pl/index.php/pMenuId/39
Należy przejrzeć oferty i wybrać dla siebie odpowiednią. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na:
– cena za prowadzenie rachunków
– cena instrumentów, w które będziemy inwestować
– dodatkowe opłaty (np. wydanie zaświadczenia potwierdzającego nabycie papieru wartościowego, wydanie wyciągu z rachunku, zaświadczenia o stanie konta, dokonanie blokady papierów wartościowych na rachunku itp.)
– dostępność POK – Punktów Obsługi Klienta (w zasadzie w niektórych BM można wszystko dzisiaj załatwić przez Internet, ale na początek polecam przejść się do BM, aby otworzyć rachunek, porozmawiać z maklerem; makler zawsze coś podpowie, doradzi)
– dostęp do: notowań w czasie rzeczywistym (bezpłatnie), wykresów na których będziemy przeprowadzać analizy, komentarzy, rekomendacji, analiz sytuacji na rynku itp.
– ranking (ranking BM przeprowadza np. „Forbes”)
– opinie innych klientów (często można znaleźć na różnych forach internetowych)
– czy biuro prowadzi działalność w interesującej nas dziedzinie np. zakup akcji na giełdach zagranicznych
– zniżki prowizji przy daytradingu oraz przy dużych obrotach na rachunku
– awaryjność systemu informatycznego (możemy poszukać opinii innych inwestorów na forum w internecie)
– czy biuro jest powiązane z bankiem (wówczas będziemy mieli darmowe przelewy z konta osobistego na maklerskiego i odwrotnie)
– aktualne promocje (np. roczne darmowe prowadzenie konta) i zniżki (np. przystępując do Stowarzyszeń Inwestycyjnych (np. SII – http://www.sii.org.pl, niektóre biura oferują darmowe prowadzenie konta i zniżki na różne instrumenty)
Jeśli wybierzemy już nasze Biuro udajemy się do niego w celu podpisania umowy. Wszystkie formalności nie powinny zająć dłużej jak godzinę, jeśli bezpośrednio w POK danego BM, a tydzień, jeśli rejestrujesz się przez Internet (zależne od poczty, kuriera czy notariusza). Ja polecam bezpośrednio odwiedzić POK wybranego BM. Podczas rejestracji podajemy swoje dane (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, NIP, PESEL, dane z dowodu tożsamości, adres, e-mail, nr. rachunku bankowego, dane Urzędu Skarbowego) oraz określamy zakres usług, które nas interesują.
Jeśli interesują nas derywaty (instrumenty pochodne – opcje, kontrakty) należy podpisać odpowiednią umowę. Wiąże się to z wystąpieniem o NKK (dawniej NIK). Procedura trwa ok. 3 dni.
Po podpisaniu umowy (umów) czekamy jeszcze na otrzymanie identyfikatora, kodów dostępu do rachunku oraz hasła (za dodatkową opłatą możemy również zdecydować się na token czyli generator kodów jednorazowych). Następnie musimy przelać na nasz rachunek inwestycyjny środki, za które będziemy mogli kupować lub sprzedawać interesujące nas walory (niektóre biura określają minimalną sumę takiej pierwszej wpłaty, więc o tym również należy się dowiedzieć).
Gdy po zalogowaniu się otrzymamy dostęp do konta i stwierdzimy, że przelane przez nas pieniądze są już na naszym rachunku, możemy dokonywać pierwszych transakcji.
Trochę formalności jest, ale pomyśl o korzyściach jakie się z tym wiążą.
Osobną kwestią jest otwarcie rachunku brokerskiego kiedy chcemy zacząć inwestować na forexie. Często jest to broker zagraniczny, więc ciężko byłoby go odwiedzić bezpośrednio. Więc w tym przypadku wszystkie potrzebne dokumenty przesyłamy pocztą, kurierem czy w wielu przypadkach zeskanowane dokumenty przesyłamy emailem.
Tu również podajemy swoje dane, oświadczenie o zapoznaniu z ryzykiem, dane rachunku bankowego, w przypadku zagranicznego brokera potrzebne jest nam ksero paszportu, a jeśli broker jest ze Stanów Zjednoczonych to wypełniasz również wniosek iż nie jesteś obywatelem amerykańskim (aby też uniknąć podwójnego opodatkowania). Wszystkie wnioski i dokumenty, które trzeba będzie podpisać będą na stronie danego brokera.

Założyciele bloga MarketInwestor www.marketinwestor.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych na blogu MarketInwestor, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie zawartości bloga. Treści tu zawarte nie są rekomendacjami w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r,. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich elementów.