Odpowiedzialne inwestowanie z Paulem Hermanem

Dnia 6 czerwca 2011 w krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym odbyło się spotkanie z Paulem Hermanem, amerykańskim ekspertem w branży finansowej i biznesowej, autorem metodologii HIP (Human Impcat + Profit) i książki („The HIP Inwestor”).
Na spotkanie zaprosiła nas jedna z organizatorek – Izabela Kwiatkowska, twórca pierwszego w Polsce portalu tematycznego o odpowiedzialnym inwestowaniu (http://www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl/).
Tematyka spotkania dotyczyła koncepcji odpowiedzialnych inwestycji. Paul propaguje ideę,
która jest nowym kierunkiem w inwestowaniu, łączącym zyski i promującym korzyści społeczne. W Polsce koncepcja ta dopiero raczkuje, aczkolwiek są już pewne oznaki zainteresowania (np. od 2009 roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks polskich spółek odpowiedzialnych społecznie o nazwie RESPECT Index).
W swoim wystąpieniu Paul zwrócił uwagę na markę, pomysły/patenty oraz ludzie jako najistotniejsze aktywa w każdej firmie. Wskazał również, iż nie tylko bezpieczeństwo i satysfakcja pracowników mają przełożenie na wskaźniki rynkowe, ale również satysfakcja klientów, eko-biura (oszczędność zasobów), jak również odpowiednia proporcja reprezentacji kobiet w zarządzie spółki.
Stworzona przez Paula firma HIP Investor ma za zadanie pomagać inwestorom w lokowaniu kapitału w sposób pozwalający na osiągnięcie pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko, jak również konkurencyjnych zysków. HIP prowadzi też kompleksową analizę 100 największych amerykańskich spółek giełdowych z indeksu S&P 100 i stworzył swój własny indeks HIP 100. Od powstania wygląda znacznie lepiej niż S&P 100.
Paul zwraca uwagę na pozytywne wyniki w pięciu kluczowych wymiarach działalności spółek takich jak:
• Zdrowie (psychiczne i fizyczne)
• Bogactwo (wzrost dochodów, akumulacja aktywów)
• Ziemia (ograniczenie emisji, produkty wielokrotnego użytku)
• Równość (równowaga płci, różnorodność etniczna)
• Zaufanie (transparentność, otwartość, wiarygodność i etyka)
Mogą one mieć pozytywne przełożenie na zrównoważony i zyskowny wzrost otwierający spółkom i inwestorom szereg nowych możliwości.
Spotkanie z Paulem byłe interesujące, przebiegało interaktywnie, zachęcało do dyskusji.


2 odpowiedzi na „Odpowiedzialne inwestowanie z Paulem Hermanem

  1. Magda L pisze:

    Witam serdecznie. Serio cieszę się, że się tu znalazłam. Stało się to przypadkowo w trakcie szukania w Google czegoś o turystyce. To miłe, że ktoś omawia interesującą mnie tematykę i to na dodatek robi to w przystępny sposób. Mam nadzieję, że dostęp do takich treści nie będzie blokowany lub limitowany po niedawnym podpisaniu umowy ACTA przez Polskę :( P.S. Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić to można by jeszcze trochę popracować nad szatą graficzną. Pozdrawiam Magda

  2. Józef pisze:

    Magdaleno, dziękujemy za miły komentarz i wszelkie uwagi :-)
    Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj

Archiwa

Kategorie

Dla początkujących

Poświęć czas na poznanie sekretów inwestowania na rynkach i uwolnij się od finansowych zmartwień.

Zobacz więcej

Założyciele bloga MarketInwestor www.marketinwestor.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych na blogu MarketInwestor, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie zawartości bloga. Treści tu zawarte nie są rekomendacjami w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r,. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich elementów.