dr. Van Tharp

W zeszłym miesiącu odbyło się długo oczekiwane przez wielu inwestorów szkolenie u dr. Van Tharpa – inwestora, psychologa, autora najbardziej cenionych na świecie seminariów dla profesjonalnych traderów, autora książek (m.in. „Giełda, wolność i pieniądze”).
Dla przypomnienia, Van Tharp jest specjalistą w dziedzinie psychologii i zarządzania kapitałem i z tym związane było też to szkolenie.
Na początku Tharp zorganizował grę, by pokazać jak ważne jest zarządzanie pozycją. Każdy miał identyczny kapitał (100 000 USD) i dla każdego były identyczne warunki gry (40 „transakcji” (losowane kulki)), a mimo wszystko wyniki bardzo się od siebie różniły (od „bankrutów” po „milionerów”). Na rynkach finansowych jest podobnie, warunki mamy podobne tylko od nas zależy jak je wykorzystamy.
Bardzo podobał mi się fragment szkolenia, podczas którego Van Tharp omawiał dyscyplinę i psychologię inwestowania. To dlaczego zarabiamy i tracimy jest efektem naszych przekonań. Jak Tharp mówił – nigdy nie inwestujemy w rynek, inwestujemy w nasze przekonanie o rynku.
Było sporo przydatnych i praktycznych ćwiczeń m.in. na zmianę naszych przekonań,
dostaliśmy cenne rady do tworzenia planu inwestycyjnego (także planu awaryjnego), analizowaliśmy nasze cele inwestycyjne oraz najczęstsze błędy, ocenialiśmy różne systemy i definiowaliśmy co składa się na system transakcyjny, a także ćwiczyliśmy kontrolowanie własnych emocji.
Było sporo praktycznej wiedzy, miłe towarzystwo, poznałem wiele interesujących osób… a dodam też o super komfortowych warunkach w Marriocie 😉


2 odpowiedzi na „dr. Van Tharp

 1. Siema. Słowem wstępu pragnę powiedzieć miłe słowo o tym blogu, mówiąc serio, to przyjemnie czyta się zamieszczane tu artykuły. Nie każdy blogger poruszających podobną tematykę pisze językiem, który ma w sobie to coś, co potrafi zachęcić mnie do przeczytania i skomentowania artykułu. „| dr. Van Tharp | Blog MarketInwestor” – ten napis już jest dodany do moich zakładek :). Sądzę, że jeszcze tu wrócę. Aktualnie chcę założyć własnego bloga i zbieram wszystkie wskazówki, które mogą pomóc mi to wszystko ogąrnąć. Czarna magia dla mnie to część techniczna i optymalizacja bloga, która ma się przyczynić do tego, żeby mój blog został uznany w oczach Google.

  Wszystkiego dobrego – Izabella Wiśniewska

  P.S. Mam pytanie – czy darmowy hosting pod bloga to dobry pomysł?

 2. Józef pisze:

  Dziękuję Izo za te miłe słowa :-) Nie jesteśmy jeszcze fachowcami w pisaniu blogów i do ostatniego pytania ciężko mi się odnieść co lepsze… a co mogę Ci teraz polecić to… zacząć pisać :-) Jeśli będziesz pisać o wartościowych sprawach, szybko znajdziesz czytelników 😉
  Pozdrawiam
  Józef

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj

Archiwa

Kategorie

Dla początkujących

Poświęć czas na poznanie sekretów inwestowania na rynkach i uwolnij się od finansowych zmartwień.

Zobacz więcej

Założyciele bloga MarketInwestor www.marketinwestor.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych na blogu MarketInwestor, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie zawartości bloga. Treści tu zawarte nie są rekomendacjami w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r,. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich elementów.