DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ CELE SMART W TRADINGU ?

m_smart-trading

Większość traderów skupia się na metodach i wskaźnikach inwestycyjnych, tymczasem profesjonalny i skuteczny trader poświęca wiele czasu na planowanie. Planowanie to podstawa wszystkich efektywnych biznesów, także inwestowania na rynkach kapitałowych. Każda osoba, chcąca rozwijać się i osiągać lepsze wyniki, także finansowe, czy to manager, dyrektor czy trader, powinna zacząć od analizy sytuacji wyjściowej i właśnie planowania.

 

Chcesz być skuteczniejszym traderem? Chcesz osiągać wyznaczone przez ciebie cele? Chcesz zastosować znaną na całym świecie i jednocześnie jedną z najprostrzych technik planowania SMART? Jeżeli tak to poznaj znaczenie techniki SMART w tradingu i zadaj sobie kilka poniższych pytań.

 

 

                           S  SPECYFICZNY

                           M  MIERZALNY

                           A  AMBITNY

                           R  REALNY

                           T  TERMINOWY

 

 

S – CZYLI SPECYFICZNY

Określ, jak najprecyzyjniej, w jaki sposób chcesz inwestować:

 • Za pomocą jakiej platformy
 • Medoty
 • Na jakim rynku
 • Na jakim instrumencie
 • W jakich godzinach
 • Jaką kwotą będziesz inwestował
 • Jaką kwotę chcesz zarobić…dziennie, tygodniowo, miesięcznie

 

Cel powinien być jak najprecyzyjniej wyspecyfikowany, dookreślowny. Specyficzny oznacza także, że wyznaczony przez ciebie cel jest Twój. To że twój kolega czy mentor chcą, lub deklarują, że zarabiają tygodniowo 1000 $, nie oznacza, że ty także powinieneś taki właśnie cel sobie wyznaczyć. Być może oni posiadają inny portfel inwestycyjny lub stosują inne metody. Przeanalizuj twoją indywidualną sytuacje (twój kapitał i portfel inwestycyjny, twoje umiejętności i czas jaki możesz na to poświęcić)  i wyznacz sobie Twój własny cel.

 

M – CZYLI MIERZALNY

Abyś był pewnien, że zbliżasz się do realizacji twojego celu, upewnij się, że możesz dokonać pomiaru jego realizacji. Ponieważ, ten cel, to kwota do zarobienia, to napewno możesz ją zmierzyć, poprostu policzyć. Możesz też zmierzyć:

 • Czy zrealizowałeś cel?
 • Na ile udało Ci się osiągnąć ten cel, np. na 50%, 90% a może 150%?

 

Jeżeli cel jest długotrwały, np. na jego realizację miałbyś miesiąc, to dane do obliczeń należy ewidencjonować na bierząco. Codziennie i co tydzień powinieneś robić pośrednie obliczenia, które będą podstawą do finalnych weryfikacji. Przy długofalowych planach, obliczenia pośrednie będą wskazywały Ci czy Twoje założenia są słuszne.

 

W tym miejscu przydałaby się jeszcze litera W jak Wytrwałość. Jeżeli określisz swój cel, wytrwale realizuj założenia, a następnie po dokonaniu pomiarów, odpowiedz sobie na pytanie:

 • Dzięki czemu osiągnąłem cel? Lub
 • Z jakiego powodu nie udało mi się osiągnąć tego celu?

 

A – CZYLI AMBITNY

Cel który sobie wyznaczasz powinien być ambitny i jednocześnie realny. Jeżeżeli cel nie jest ambitny najprawdopodobniej, albo nie zabierzesz się do jego realizacji, albo szybko przestaniesz się nim zajmować. Możesz zadać sobie pytanie:

 • Na ile ten cel jest dla mnie ambitny w skali od 1 do 10 (1 minimum / 10 max)?

Jeżeli twoja odpowiedź to 6 lub poniżej, to powinienej popracować nad dookreśleniem go w taki sposób aby twoja odpowiedź brzmiała 7 lub więcej.

 

R – CZYLI REALNY

Weryfikacja czy cel jest realny jest prosta. Zadaj sobie pytanie:

 • Czy mój cel jest dla mnie realny?
 • Jeżeli odpowiesz: tak. To tylko jeszcze upewnij się, czy jest mobilizująco ambitny.
 • Jeżeli odpowiesz: nie. To zapytaj siebie: co mogę zrobić, aby ten cel był realny? Znajdź odpowiedzi i zmodyfikuj cel. Jeżeli nie nzajdziesz odpowiedzi, wróć do definiowania celu.

 

T – CZYLI TERMINOWY

Coś co chcesz osiągnąć, zdobyć, a nie doprecyzujesz kiedy chcesz aby się to stało, możesz nazwać marzeniem, a nie celem. Możesz marzyć, możesz wyznaczać sobie cele, a możesz też znacznie zwiekszyć efektywność swoich dizałań precyzując cele wg techniki SMART, pamiętając o tym, aby konkretne aktywności miały swoje konkretne terminy realizacji. Nie chodzi tylko o cel nadrzędny: zarobić 100$ w tydzień, ale po drodze jest wiele aktywności, które trzeba abyś wykonał, aby finalnie osiągnąć wyczony cel. Te inne aktywności, które powinny być wykonywane w konkretnych terminach to np:

 • Godziny tradingu od do
 • Czas na przygotowanie się do trade’ingu
 • Analizy po trade’ach

 

Mówiąc o określaniu czasu na poszczególne aktywności niezbędne do profesjonalnego tradingu zadaj sobie pytanie i sprawdź:

 • Ile czasu potrzebujesz, aby nauczyć się tego czego jeszcze brakuje ci do efektywnego, profesjonalnego inwestowania?

 

Co myślisz o reklamach, które oferują ci, że nauczysz się tego, jednego z najbardziej pasjonujących i jednocześnie najtrudniejszych zawodów świata poświęcając na to jedynie 15 minut dziennie?! Jakiego innego zawodu nauczysz się poświęcając zaledwnie 15 minut dziennie. Warto mieć na uwadze, że ryzyko w zawodzie tradera jest znacznie większe niż ryzyko w popularnych zawodach. Trading to mix wiedzy finansowo technicznej i psychologii. 15 minut dziennnie w profesjonalnym tradingu może nie wystarczyć na zapoznanie się z news’ami, które mogą wpłynąć na podejmowane przez tradera tego dnia decyzje. Sprawdź takie ekspresowe szkoły, prosząc np. o gwarancje skuteczności.

 

Więcej informacji na temat praktycznego trade’owania i zdobywania niezbędnaj do tego wiedzy oraz praktycznych umiejętności znajdziesz na moim facebook.com/MarketInwestor/ Zapraszam.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj

Archiwa

Kategorie

Dla początkujących

Poświęć czas na poznanie sekretów inwestowania na rynkach i uwolnij się od finansowych zmartwień.

Zobacz więcej

Założyciele bloga MarketInwestor www.marketinwestor.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych na blogu MarketInwestor, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie zawartości bloga. Treści tu zawarte nie są rekomendacjami w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r,. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich elementów.